GADUCHA 2022


W Sarnakach, w dniach 5-7 sierpnia odbył się już trzeci Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha. Przez trzy dni licznie zgromadzona publiczność obejrzała 14 spektakli (12 tytułów) w wykonaniu 11 zespołów teatralnych. Artyści jak i widzowie przyjechali na Gaduchę niemalże z całej Polski. Na scenie zagrały teatry z Łomży, Krakowa, Supraśla, Gdańska, Warszawy, Jaworzna, Poznania i Łodzi. Podczas festiwalu zaprezentowane zostały takie formy teatralne jak spektakle lalkowe, musical, pokaz iluzji, teatr improwizacji, teatr cienia, teatr uliczny. Głównym miejscem festiwalu były Sarnaki, tu na dwóch scenach można było oglądać spektakle przez trzy dni. Gaducha zawitała również do innych nadbużańskich miejscowości czyli do Mierzwic i Serpelic. W każdej z nich został zagrany spektakl i odbyły się warsztaty tworzenia lalek teatralnych. W sobotę dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach cyrkowo-teatralnych z Klkaunem Feliksem a przez trzy dni, w trzech różnych miejscowościach – Sarnakach, Mierzwicach i Serpelicach – miały możliwość uczestniczyć w warsztatach tworzenia lalek teatralnych. W tym roku motywem przewodnim był – Ptak. Z pozoru prosta praca, ale wymagała użycia wyobraźni i sprytu aby powstało coś oryginalnego. Podczas Festiwalu pogoda płatała figle, raz świeciło słońce a innym razem niebo zasłoniły gęste chmury. Dla widzów nie miało to jednak większego znaczenia i nawet niewielki deszcz nie wystraszył najwierniejszych fanów Gaduchy, za co w prezencie dostali piękny zachód słońca, który uświetnił ostatni występ drugiego dnia Festiwalu.

Podczas festiwalu zorganizowany został punkt informacji turystycznej oraz miejsce dla mamy z małym dzieckiem, w którym można było nakarmić i przewinąć niemowlę. Dodatkową atrakcją festiwalu była zagroda ze zwierzętami, która w przerwach między spektaklami cieszyła się  ogromnym zainteresowaniem.

Wydarzeniem towarzyszącym był spacer “śladami sarnackich Żydów”. Jego uczestnicy dowiedzieli się gdzie w Sarnakach było getto, kiedy powstała i została zniszczona synagoga, gdzie były i do czego służyły mykwa i besmedresz, a także gdzie się znajduje i jak wygląda żydowski. Chętnych do zgłębienia wiedzy o lokalnej historii oprowadziliła uczennica i nauczyciel  Szkoły Podstawowej w Sarnakach. 

Spektakle 2022:

  • Kaczor Kwak – Teatr Lalki i aktora w Łomży
  • Ale cyrki – Klaun Feliks – Teatr Szczęście (Sarnaki, Mierzwice)
  • Okienko – Teatr Łątek
  • Calineczka – Teatr Barnaby 
  • Sztuka Iluzji – Maciej Pęda (sobota,niedziela)
  • Detektyw Szkiełko – Teatr Improwizacji Afront
  • Dobre Rady Lisa Witalisa
  • In Blue – Teatr Akt
  • Księżycowe opowieści – Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi
  • Trzy świnki – Teatr MY – teatr lalkowy
  • Mój Przyjaciel Pies – TeatRyle
  • Szałaputki – TeatRyle
     

Partnerami zadania byli: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Gmina Sarnaki, Gminna Biblioteka Publiczna w Sarnakach, Szkoła Podstawowa w Sarnakach, Przedszkole Samorządowe Sarnaki, Ochotnicza Straż Pożarna Mierzwice, KGW Mierzwice.

Wsparli nas również organizacyjnie: Nadleśnictwo Sarnaki, KGW Sarnaki i KGW Korniczanki, OSP Hołowczyce, Korpol oraz właściciele zwierząt.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, Słowo Podlasia, Życie Siedleckie, Echo Katolickie, Katolickie Radio Podlasie, RadioBiper, podlasie24.pl, losice.info.

Total Page Visits: 209 - Today Page Visits: 2